ХРИСТЯ АЛЧЕВСЬКА

16 березня 2018
Ганна Черкаська

“Як Леся Українка – це соловей над співучими птахами. Так Христя Алчевська – це жайворонок, що відлітає до самого сонця, співаючи гімн усій природі”, – писав проф. Колеса.

vippo.org.ua

Христина – молодша дочка родини Алчевських, народилася 16 березня 1882 р. у Харкові, в улюбленому місті прожила життя. Її батько Олексій – підприємець, побудував приміщення школи для дорослих й упродовж 50 років утримував заклад, видавав власним коштом підручники. Олексій Алчевський першим замовив бюст Т. Шевченка та встановив його біля власної школи. Мати Христя – вчителька.

Христя та брат Іван дитинство провели в селі. Писати дівчинка почала рано.

Христя писала:

Тобі квіти і сонце милі,
Ти, серцем люблячи красу,
До степу ранком припадаєш
І степ цілуєш і кохаєш…

Христя Алчевська співала й малювала, мала акторські здібності. Здобувала освіту в 1-ій Маріїнській Харківській жіночій гімназії (зараз – школа №6) по вулиці Римарській, відвідувала харківську художню школу. Десятирічною Христя разом із шкільними подругами видавала дитячий рукописний журнал “Товариш” російською, у якому впродовж 1892-1894 рр. поміщала і свої вірші та оповідання. Збереглися листи Христі до батька, писані французькою.

younglibzp.com.ua

Після трагічної смерті батька родину утримував брат Христини — відомий співак Іван Алчевський. Брат допоміг Христині пройти педагогічну підготовку на вищих педагогічних курсах у Франції, в Сорбонні (1902).

Її перші літературні твори побачили світ у 1903 році. Того ж року вона побувала на урочистому відкритті пам’ятника І. Котляревському в Полтаві (1903). Там дівчина познайомилася М. Коцюбинським, Лесею УкраїнкоюВ. СтефаникомМ. Старицьким. У 1904 році вона познайомилася з Ольгою Кобилянською і та побачила “милу, гарну й граціозну істоту з поетичною душею”, “людину з сонцем на вустах”. Вони листувалися. Христя нагадувала Кобилянській політ меви (чайки) над безкрайнім морем.

Поетеса писала, що на її світогляд вплинули Микола Міхновський та Ольга Кобилянська.

Учителювала Христина Олексіївна в Харкові, викладала українську та французьку мови у тій гімназії, яку сама ж закінчила.

Щоліта родина відпочивала в Алушті на дачі Бекетових (у чоловіка рідної сестри Ганни, художниці).

Алчевській Христині Олексіївні Ялтинським Градоначальником було видане посвідчення з дозволом малювати етюди в межах Ялтинського Градоначальства. Вона щедро ілюструвала свої пейзажні поезії сонячними акварелями.

На події 1905 року поетеса відгукнулася віршами “Гей, на бій!”, музику до яких склав старший брат Григорій.

Гей, на бій! За нами встаньте,
всі зневоленії люди…

Твір вона надіслала до редакції київської газети “Боротьба”. Рукопис потрапив до жандармерії. До харківської квартири Алчевських прийшли з трусом. Однак нічого не знайшли.

younglibzp.com.ua
Христя Алчевська з братом Іваном

До 1917 року вийшло чотири великі та сім маленьких книжок віршів письменниці. Її першу збірку “Туга за сонцем” (1907) позитивно оцінив І. Франко, з яким Алчевська познайомилася у Львові 1906 року. “Від усієї збірки пахне молодістю”, — написав про дебют юної Христини Іван Якович. Він відзначав трохи “салонову мову”, загалом говорив про “веселу й артистичну” натуру поетки: “Її тягне до себе всяка краса й усе поетичне…”

Вона пробувала свої сили і в прозі, літературній критиці, публіцистиці, написала дві драматичні поеми, багато перекладала з української мови на російську, французьку і навпаки. Перекладала українською Беранже, Вольтера, Гюго, Жуля Верна, Л. Толстого. Поезії Т. Шевченка та П. Тичини — французькою.

uahistory.com

Після жовтневого перевороту X. О. Алчевська пережила чорну смугу: у 1917-у прямо на сцені помер брат Іван; більшовики виселили родину з власного будинку, доводилося блукати у пошуках ночівлі; голод; у 1920-у смерть матері, брата Григорія. Кілька років Христина мовчала.

У 1929 р. видала спогади про брата Івана “Співак з душею геттінгенською”. Написала лібрето опери “Кочубеївна”. Остання її праця, драматична поема “Луїза Мішель”, вийшла окремою книжкою в 1930 р.

Померла 49-річна Христина Олексіївна 27 жовтня 1931 р. у Харкові, її прах уже було перенесено на 13-е кладовище.

Advertisements

Автор: linalozovaya

Україна моя душа, а душу я не продаю!

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s